Вплив масажу

Вплив масажу на підшкірножировий шар

На жирову тканину масаж діє опосередковано, через загальний вплив на обмін речовин. Підвищуючи обмінні процеси в організмі, підсилюючи виділення жиру з жирових пор, масаж сприяє “згорянню” жирів, що перебувають у надлишковій кількості в жировій тканині. Треба відзначити, що масаж для схуднення проводять тривалими курсами (мінімум 15 сеансів) і поєднують із фізичними вправами.

Вплив масажу на м’язи й суглоби.

Під впливом масажу підвищується еластичність м’язових волокон, їхня скорочувальна функція, уповільнюється м’язова атрофія, а також зменшується вже розвинена гіпотрофия. Масаж сприяє підвищенню працездатності м’язів, при цьому прискорюється відновлення працездатності після посиленого фізичного навантаження. Навіть при короткочасному масажі (протягом 3-5 хвилин) краще відновлюється функція стомлених м’язів, ніж під час відпочинку протягом 20-30 хвилин.
Масаж впливає на суглоби. Під дією масажу поліпшується кровопостачання суглоба й периартикулярних тканин, зміцнюєтьс сумочно-зв’язковий апарат суглоба, прискорюється розсмоктування суглобного випота, а також патологічних відкладень у періартикулярних тканинах.

Вплив масажу на нервову систему.

Нервова система перша сприймає дію масажу, тому що в шкірі перебуває величезна кількість нервових закінчень. Змінюючи силу, характер, тривалість масажу, можна знижувати або підвищувати нервову збудливість, підсилювати й пожвавлювати втрачені рефлекси, поліпшувати трофіку тканин, а також діяльність внутрішніх органів.
Глибокий вплив робить масаж на периферійну нервову систему, послаблюючи або припиняючи біль, поліпшуючи провідність нерва, прискорюючи процес регенерації при його ушкодженні, попереджаючи або зменшуючи вазомоторні чутливі й трофічні розлади. При ніжному повільному погладжуванні знижується збудливість тканин, і це впливає на нервову систему, при енергійному й швидкому погладжуванні підвищується подразнення тканин. Дуже важлива для впливу на нервову систему атмосфера проведення масажу, тепле повітря, приглушене світло, приємна спокійна музика допомагають підсилити лікувальний ефект масажу.

Вплив масажу на кровоносну й лімфатичну систему

Масаж викликає розширення функціонуючих капілярів, розкриття резервних капілярів, завдяки чому створюється більш рясне зрошення кров’ю не тільки ділянки, яка масажується але рефлекторно й внутрішніх органів, у результаті чого відбувається посилений газообмін між кров’ю й тканиною( киснева терапія).
У спокої в 1мм2 поперечного перерізу м’яза працює 31 капіляр, а після масажу їхня кількість збільшується до 1400! Розкриття резервних капілярів під впливом масажу сприяє поліпшенню перерозподілу крові в організмі, що полегшує роботу серця.
Великий вплив масаж здійснює на циркуляцію лімфи. Лімфоток відбувається дуже повільно – 4-5 мм у секунду, однак швидкість плину дуже мінлива й залежить від різних факторів. Під впливом масажних рухів – погладжуванням у доцентровому напрямі – шкірні лімфатичні посудини легко спорожняються й струм лімфи прискорюється. Крім прямого впливу на місцевий лімфоток, масаж впливає на всю лімфатичну систему, поліпшуючи тонічну й вазомоторну функції лімфатичних судин.

Вплив масажу на обмін речовин.

Масаж впливає на обмінні процеси. Під впливом масажу підсилюється сечовиділення. У крові збільшується кількість гемоглобіну, еритроцитів і лейкоцитів.
Масаж не викликає в м’язах збільшення кількості молочної кислоти, а також органічних кислот, нагромадження яких веде до розвитку ацидозу. Цим пояснюється позитивний вплив на стомлені м’язи.
Підсилюючи обмін речовин масаж сприяє зменшенню жирових відкладень.